Oversigt over frøkildebeskrivelserne

De enkelte frøkildebeskrivelser kan ses ved at følge linket i kolonnen "FP./F./L. -nr."

LØVTRÆER

Træart FP./F./L.-nr. Frøkildenavn
Ask FP.202
FP.212
F.615
Birkemarken
Gurre Vang
Nørreskoven, Als
Avnbøg F.838 Stenderup Sønderskov
Bøg F.13
F.413
F.496
F.497
F.579
F.596
F.603
F.692
F.697
F.703
F.704
F.809
Stenderup Midtskov
Gråsten
Gribskov
Harager Hegn
Stenderup Nørreskov
DTU
Alsted
Stenderup Midtskov
Grønninghoved Strandskov
Ritmesterskoven
Vestre Stigtehave
Lovrup Skov
Fuglekirsebær F.811 True

Rødel

F.677
F.803
F.840

Sdr. Skovgård
True
Mosemark Skov

Skovlind FP.275
FP.276
F.613
F.614
Udby, Møn (vestpulje) 
Udby, Møn (østpulje)
Stenderup Sønderskov
Stenderup Sønderskov
Stilkeg F.84b
F.148
F.286
F.577
F.693
F.715
F.802
F.819
Ovstrup
Bidstrup
Stenderup
Stenderup Sønderskov
Bidstrup
Bjerge Eng
Mosemark Skov
Vigelsø
Vintereg F.212
F.642
F.707
F.815
F.735
F.756
Løvenholm
Lystrup
Hald Ege
Hald Ege
Nordskoven
Kollemorten Krat
Vortebirk

FP.279
F.801
F.814
F.817

Mosemark
Jægerspris
Randers Nørreskov
Høng Skov
Ær F.338
F.804
Boller
Vestskoven

 

NÅLETRÆER

Træart FP./F./L.-nr.        Frøkildenavn                                 
Alm. Ædelgran FP.242 Bækkelund

Bornmüllerianagran

FP.267 Kongsøre
Contortafyr FP.309
F.544
Tvorup
Vejers
Cryptomeria Øster Palsgaard  Øster Palsgaard
Cypres F.426 Boller Nederskov
Douglasgran FP.210
FP.228
FP.229
FP.232
FP.262
FP.277
F.488
Sorø
Valdemarslund
Valdemarslund
Lavercantière, FR
Sønderskovgård
Mosemark Skov
Stendalen
Eur. Lærk F.81
F.374
Jægersborg Hegn
Ravnsholt
Fransk bjergfyr FP.268 Mosemark Skov
Grandis F.828 Mosemark Skov
Hybridlærk FP.201
FP.203
FP.205
FP.211
FP.237
F.839
F.845
Fårefolden
Holbæk
Mørkøv
Sorø
Grund Skov
Mosemark Skov
Sønderskovgård
Japansk Lærk FP.285
F.410
Tisvilde Hegn
Frøslev
Nobilis FP.252
FP.261
FP.271
FP.623
F.480
F.842
Mosemark Skov
Rold Skov, Boller
Rode Skov
C.E. Flensborg
Frijsenborg
Vedsted
Nordmannsgran FP.246
FP.251
FP.254
FP.259 
FP.265 
FP.266 
FP.272
F.526
F.527 
F.665 
F.690
F.721
F.722
F.723
F.734
F.808
F.830
Sønderskovgård 
Mosemark Skov 
Vargårde
Silkeborg Nordskov 
Ussinggård Sønderskov 
Skibelund 
Skelhusmarken
Tversted
Tversted 
Berritzgaard 
Saltbjerg
Ussinggård Sønderskov
Dallerup
Bjerge
Skydebanken
Ny Saltbjerg
Ovstrup Skov
Omorikagran F.805 Vestskoven
Rødgran FP.240
FP.241
FP.248
F.523
Hofmansgave
Snevret
Sønderskovgård
Vedsted
Sitkagran FP.238
FP.243
FP.250
FP.256
F.405
F.489
Nødebo
Sønderskovgård
Mosemark Skov
Bærmose Skov, Thrige
Rønhede
Kompedal
Skovfyr FP.227
FP.234
FP.257
FP.258
F. 586
F.806
Valdemarslund
St. Dyrehave
Toftlund
Lystrup
Hastrup
Guldforhoved
Thuja

F.290
F.725

Borridsø
Stenlille Nordskov
Tsuga F.583
F.584
F.585
Linaa Vesterskov
Linaa Vesterskov
Linaa Vesterskov
Østrigsk fyr F.246
F.846
Sonnerup
Stensbæk Plantage

 

Småtræer og buske

Træart FP./F./L.nr. Frøkildenavn   
Benved                      L.138
L.139                             
Høje Møn
Mosemark Skov                                
Blågrøn rose L.257 Drastrup
Dunet Gedeblad L.140
L.232
Karlstrup
Gulddysse
Hassel L.142 Sønderskovgård
Havtorn L.145 Mosemark Skov
Hunderose L.147 Dageløkke Skov
Hvidtjørn, Alm. L.189 True Skov
Hvidtjørn, éngriflet L.163
L.164
Humlebæk
Ærø
Hvidtjørn, Koral L.190 True Skov
Klitrose L.149 Mosemark Skov               
Kvalkved L.233 Gulddysse
Rød kornel L.158
L.159
L.256
Mosemark Skov
Sønderskovgård
Drastrup
Sargent-æble L.152 Sønderskovgård
Slåen L.247 Drastrup
Tørst L.246 Drastrup