Danmark, Tyskland og Holland mødes i Tønder for at styrke samarbejdet om Vadehavet. Der skal blandt andet tiltrækkes flere turister og skabes flere arbejdsplads..
Den 21. januar blev der afholdt en reguleringsjagt på kronvildt omkring Råbjerg-Lovrup Plantager i samarbejde med det lokale hjortelaug
Stormen Bodil ramte kysten i Thy og Jammerbugt med stor styrke den 5. dec. 2013 og mange blev berørt af stormen
Kom og se havørne og vandfugle ved Løvenborg Enge Der er nu en væsentligt forbedret adgang til fugletårnet ved Nørresø i Løvenborg Enge
Årets nabojagt afholdes mandag d. 27. januar 2014.
Godt nyt tl skifolket... Naturstyrelsen Vendsyssel har i disse dage lagt skiløjpespor ud i både Tornby og Blokhus Plantager
Økonomisk støtte til forbedring af Blokhus Gateway Naturstyrelsen og Jammerbugt Kommune har med Gateway Blokhusgruppens hjælp rejst 800.000 kr. til Blokhus G..
Naturstyrelsen Midtjylland har nu et nogenlunde overblik over de ødelæggelser, stormen Bodil den 5. december 2013 forvoldte på de lokale statsskove
Kulturminister Marianne Jelved ansøger nu på Danmarks vegne om at få bl.a. Christian 5. jagtmarker i Nordsjælland med på Unescos prestigefyldte liste over verde..
Naturstyrelsen Thy har erhvervet tre arealer til skovrejsningsprojekter. I den forbindelse afholdes der to oggentlige møder, hvor der bl.a. vil være mulighed fo..