Hærvejsruten for vandrere gennem Alhedens Plantager er nu genåbnet efter at have været spærret af væltede træer efter efterårets storm, Bodil.
Billetsalg til sæsonens Langli-ture og krondyruge købes i netbutikken
Naturstyrelsen Blåvandshuk udbyder forpagtningen af Vejers Strand Camping. Tilbudsfrist 29. august kl. 12.00
Det ser sådan ud, når man nærmer sig Gribskov lige nord for Kagerup. Der står en fed røg op gennem løvtaget i skoven. Men lad være med at tilkalde brandvæsenet...
Stort hegnet område, hvor din hund må løbe frit Naturstyrelsen har etableret en hegnet hundeskov i den nordlige del af Ålbæk Klitplantage
Naturklagenævnet har i deres delafgørelse af 8. juli 2014 meddelt, at afgørelsen om udvidet fredning af Vandet Sø har opsættende virkning indtil den endelige af..
Rundt på Falster er der grønne oaser med en bred vifte af friluftstilbud. Der venter oplevelser i vand, med fugle og dyr og ikke mindst med masser af muligheder..
Der er masser af muligheder for gode oplevelser på cykel i den vestjyske sommer.
Frisk vind og bølger var ikke en hindring da omkring 100 svømmere gik i vandet for at indvie den nye svømmebane i Esrum Sø den 2. juli.
Rigtig mange mennesker holder af at lufte deres hund både i skoven og på stranden. Det kan man også gøre i stort set alle statens skove, på strande og andre nat..