Opsætning af hegnet omkring Mellemområdet testes
16-01-2015Opsætning af hegn i mosejord kan være udfordrende. To prøvestrækninger i Mellemområdet vil skaffe vigtig viden om valg af materialer, metoder og brug af maskinel, som skal bruges når resten af de 30 km hegn skal sættes op.
Opsætning af hegn langs udvalgte prøvestrækninger udføres med specialmaskiner
Et af de store tiltag i LIFE+ projektet i Lille Vildmose er at begrænse tilgroningen af Mellemområdet med træer og buske. Det sker ved at indhegne en stor del af Mellemområdet og udsætte store planteædere, som skal holde væksten i ave. Før de 30 km hegn sættes op, er det nødvendigt at indhente erfaringer med opsætning af hegn i mosejord, valg af materialer og maskinel.
I de kommende par uger har LIFE-projektet derfor igangsat opsætning af to prøvestrækninger på udvalgte steder i Mellemområdet for at høste erfaringer til brug, når resten af hegnet skal sættes op senere i 2015.
Forventningen er, at hele hegnet er sat op med udgangen af 2015 og at de store planteædere sættes ud i løbet af foråret 2016.