Den 10. april 2018 starter plantningen af den nye statsskov Nordmandsskoven ved Skibby Pressen er velkommen
I forbindelse med udvidelsen af dyrehaven i Slotved Skov afholdt Naturstyrelsen et spændende arrangement, hvor 15 krondyr blev udsat i det nye udvidede hegn.
Borgermøde den 9. april kl. 19 – 20:30 i Harløse forsamlingshus, Harløsevej 215A, 3400 Hillerød. Kom og hør om de nye planer i Skævinge Skov
Silkeborg Sønderskov har fået nye indbyggere. Et havørnepar har bygget en rede i et højt træ i skoven. Netop nu ligger hunnen på reden. Havørnen lægger typisk e..
De fem Halder byder på nogle af Danmarks mest spændende voldsteder med borge, ruiner, belejringsanlæg og herregårde, der tilsammen fortæller om 800 års Danmarks..
Thy Sporlaug og Naturstyrelsen Thy har netop lagt sidste hånd på en gennemgribende renovering og udvidelse af mountainbikesporet i Vilsbøl Plantage
Pumperne til Saltvandssøen i Margrethe Kog er netop blevet serviceret og monteret i indtagsbygværket i Vadehavet.
Naturen anvendes i den sociale indsats ved et samarbejde mellem Kalundborg Kommune, AOF Center Sjælland og Naturstyrelsen.
Søndag d. 25. marts 2018, kl. 10-14 samles endnu en gang et stort antal frivillige for, at trække træer op på Melby Overdrev, så heden kan bevares.
En brændesanker fandt torsdag eftermiddag en død havørn i Hjardemål Plantage i Thy