Orienteringsmøde om træfældning i Søllerød Kirkeskov
12-11-2018Naturstyrelsen invitere til et offentligt møde i skoven tirsdag aften d. 13. november klokken 16. Mødested Vandtårnet.
Besøgende i Søllerød Kirkeskov, har gennem den sidste tid kunne se markeringer af de bøgetræer der skal fældes i løbet af vinteren. Der har været en vis interesse for disse fældninger, så derfor invitere Naturstyrelsen til et offentligt møde i skoven tirsdag aften d. 13. november.
Mødested: Vandtårnet i Søllerød Kirkeskov
Tidspunkt: Tirsdag d. 13. november 2018 klokken 15.00
Søllerød Kirkeskoven er i en udvikling, hvor skovbunden står meget mørkt og der mangler lys til nye små bøgetræer, derfor bliver skoven lysnet ved at fælde de store træer, på den måde sikre vi at der også er store træer om hundrede år. De store træer er der også efterspørgsel på fra savværkerne, som levere kvalitetstræ til de danske møbler og byggeindustrier.
”Når vi fælder træer sker det med stor hensyn til naturen, så der efterlades store træer til naturligt nedbrud til glæde for svampe og insekter,” fortæller Skovrider Hans Henrik Christensen fra Naturstyrelsen.
Kirkeskoven er ikke en del af de nye udpegede urørte eller anden biodiversitetsskove, som Miljø og Fødevareministeren udpegede tidligere på året.