Snorkling i Avnø Fjord

Livet under havoverfladen opleves bedst ved at være der selv. Iført snorkeludstyr og våddragter tager vi eleverne med på en spændende undervandstur i fjorden. Her ser vi nærmere på de kystnære biotoper og de organismer der er knyttet hertil. Undervejs indsamler vi forskellige dyr og tangplanter, og vi slutter af med en gennemgang ude i vandet. Hvis vi er heldige kommer sælerne og hilser på.

Eleverne lærer om en lokal biotop, hvilke planter og dyr der er kendetegnet ved fjordens liv. Eleverne får viden om planlægning af en friluftsaktivitet i vand, sikkerhedsprocedurer i forbindelse med snorkling og lær at beherske snorkling. De får en grundig introduktion i brugen af maske og snorkel og oplever på egen krop hvordan det er at svømme med våddragt.

Eleverne skal have badetøj, håndklæde og varmt tøj med. Alt udstyret lånes af Avnø. Eleverne får ikke bly på, og vil derfor flyde i vandoverfladen pga. af dragternes opdrift. Dragterne er 7 mm tykke.

7.-10. kl. | ca. 2-3 timer pr. gruppe | maj-september      Tilbage til oversigten

Book et forløb

Send en mail til Obfuscated Email

Husk på oplyse skolens navn, klassetrin, antal elever, dato (eventuelt flere) og ønsker til undervisning.