Livstræer i din skov

29-09-2017

Ture om udpegning af livstræer

Stor gammel eg med døde grene er et typisk livstræ

Vil du vide hvad Livstræer er og hvordan du kan være med til at udpege dem, i de skove du kommer i, så er du meget velkommen på denne tur. Vi vil se på hvilke træer i skoven, der egner sig til Livstræer og hvilke der ikke gør og hvorfor.

Samtidig vil vi afprøve den enkle og nemme app, som skal bruges til at udpege træerne med. Du skal bruge en smartphone. Appen dur til både android og Iphone. Du kan med fordel hente den i app-store og downloade den før du kommer til turen, så bliver det meget nemmere at lære. Men det er ikke nødvendigt.

8. oktober kl. 10 - 12 i Teglstrup Hegn
Mødestedet er Julbækhus, Nordre Strandvej 87, 3150 Hellebæk.

17. oktober kl. 10 - 12 i Præstevang - Hillerød
Mødestedet er P-pladsen i Præstevang overfor tankstationen og Bøgelund, Københavnsvej 55, 3400 Hillerød.

Naturstyrelsen skal efterlade 5 træer pr. ha ved skovning, som skal have love at leve indtil de dør og falder sammen. De vil med tiden være med til at give mere liv i skoven, mens svampe og insekter nedbryder dem og bliver til føde for større dyr. Disse træer kan udpeges til livstræer og får et lille skilt på, så det er tydeligt, hvilke træer der efterlades til død og henfald. Læs evt. mere om Livstræer 

Livstræerne udpeges via en app på din smartphone