Naturstyrelsens enheder og chefer

Hovedkontor i Randbøl


Natur

Opgaver

  • Arealplanlægning: Driftsplaner, generelle politiker og retningsliner for arealdriften – f.eks. naturnær skovdrift, landbrugsdrift, jagtpolitik, fortidsminder
  • IT og Data: IT-drift og udvikling. Sikkerhedspolitik. Forretningsunderstøttende systemer og data
  • Biodiversitetsteam: Biodiversitet i skove og på lysåben natur samt arter på styrelsen arealer.
  • Friluftsteam: Friluftsliv, partnerskaber og fondssamarbejde, lokale grønne partnerskaber, statslig skovrejsning

Mads Jensen

Kontorchef

Opgaver

  • Naturprojektteam: Lavbunds- og vådområdeprojekter, projekter til udtagning af landbrugsjord, LIFE projekter

Inken Breum Larsen

Naturprojektchef

Sekretariat

Opgaver

  • Direktionssekretariat: Leverancestyring, ministersager samt strategi og policy
  • Kommunikation: Pressebetjening, nyhedsformidling, sociale medier og web
  • HR: Rekruttering, personalesager, kompetenceudvikling, organisationsudvikling samt arbejdsmiljø og trivsel.   
  • Jura: Juridisk bistand til hele styrelsen og rådgivning i forbindelse med køb/salg/udlejning af ejendomme.

Mads Christensen

Kontorchef

Økonomi

Opgaver

  • Budget: Finanslov, Bevillinger, budgetanalyser samt generel styring.
  • Bygninger: Administration og renovering af Naturstyrelsens ejendomme.
  • Handel: Årsrapport, Maskindrift, Handel- og Kreditpolitik
  • Regnskab: Regnskab, kontering og controlling.

Kim Røjgaard

Kontorchef

Lokale enheder


Blåvandshuk

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • afholder jagtprøver

Ulrik Lorenzen

Skovrider

Storstrøm

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Claus Jespersen

Skovrider

Bornholm

Opgaver

  • Arealforvaltning

Søren Friese

Skovrider

Driftscentret

Opgaver

  • Træhugst
  • Salg af træ
  • Udbud og indkøb

Peter Chrois Møller

Skovrider – Chef for Driftscentret

Fyn

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Jagtprøver

Jakob Harrekilde Jensen

Skovrider

Himmerland

Opgaver

  • Arealforvaltning

Bendt E. Andersen

Skovrider

Hovedstaden

Opgaver

  • Arealforvaltning

Kim Søderlund

Skovrider

Kronjylland

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Peter Brostrøm

Skovrider

Vestjylland

Opgaver

  • Arealforvaltning

Poul Ravnsbæk

Skovrider

Nordsjælland

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Jens Bjerregaard Christensen

Skovrider

Søhøjlandet

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Søren Hald

Skovrider

Sønderjylland

Opgaver

  • Arealforvaltning

Inge Gillesberg

Skovrider

Thy

Opgaver

  • Arealforvaltning
Claus Rasmussen

Claus Rasmussen

Skovrider

Trekantsområdet

Opgaver

  • Arealforvaltning

Inken Breum Larsen

Skovrider

Vadehavet

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Bent Rasmussen

Skovrider

Vendsyssel

Opgaver

  • Arealforvaltning

Jesper A. Blom-Hansen

Skovrider

Midtsjælland

Opgaver

  • Arealforvaltning
  • Afholder jagtprøver

Jens Peter Simonsen

Skovrider