Bål, eventyr og nataktive dyr: Kom til Nat i Naturen i True Skov

Alt for få har oplevet naturen om natten – og dét skal der laves om på. Naturstyrelsen og Skjoldhøj Gruppe inviterer til en magisk aften i True Skov lørdag d. 7. september.

Når mørket falder på, står en ny del af naturen op.

Tag med, når vi går på opdagelse efter flagermus og andre nataktive dyr med udgangspunkt fra bålhytten i True Skov lørdag aften den 7. september.

Der vil også være mulighed for at lave suppe på bål, lytte til eventyr i Egecirklen og overnatte i bivuak eller hængekøje i Huleby.

Det er ikke kun i True Skov ved Aarhus, man kan få en oplevelse under stjernerne. Naturstyrelsen har arrangementer rundt om i hele landet, når Nat i Naturen løber af stablen den 7.-8. september.

På natinaturen.dk findes der en oversigt over alle arrangementer i hele landet, der afholdes denne særlige aften og nat.

 

Praktisk information

Arrangementet i True Skov er tiltænkt børnefamilier fra 3 år og op.

Fra kl. 16-19 er der hygge ved bålet, suppe og naturbingo for de mindste (3-6 år).

Fra kl. 19 til det er blevet mørkt går større børn og voksne på jagt efter skovens nataktive dyr med termisk spotter og flagermusdetektor, fortæller historier i egecirklen eller hygger omkring bålet med varm suppe.

Der er muldtoilet nær bålhytten.

Medbring fornuftigt tøj og fodtøj til udendørs aktivitet og efter vejret.

Husk liggeunderlag, sovepose og telt/tarp, hvis du vil sove i skoven.

For dem der ikke er til overnatning i skoven, vil det være muligt at overnatte i eget telt på spejdergrunden (eller ved henvendelse til gruppeleder@truespejder.dk for aftale om lån af telt).

Nærmeste parkering er P-pladsen på Selkærvej.