Branden i Skagen Klitplantage — hvad nu?

MTB-sporet gennem brændt bjergfyr.

I sidste uge var der storbrand i Skagen Klitplantage. Efter en kæmpe indsat fra både Nordjyllands Beredskab og Beredskabsstyrelsen kom der kontrol over situationen. I 48 timer var mere end 90 mand m/k konstant i sving. Fra Naturstyrelsen, der deltog som guider og hjalp med lokalkendskab, skal lyde en kæmpe tak. Skovrider Jesper Blom-Hansen siger: ”Det var imponerende at se, hvordan man midt i kaos får styr på mand, maskiner og vand, og koordinerer så stor en indsats, som der var tale om. Respekt og stor cadeau til hele holdet!”

Vi fik også at se, hvor effektivt vores Hjemmeværn fungerer. Her var rigtig mange personer i sving. Med sikker hånd og venlighed dirigerede de trafik, stoppede nysgerrige, ledte cyklister ad andre veje osv. Her skylder vi også en stor tak.

Branden blussede op igen over flere dage, så der var stadigt mange mand på arbejde. Først mandag i denne uge, altså præcist 7 døgn efter brandens udbrud, turde Beredskabet pakke sammen og forlade området.

Men hvad nu? Hvordan har naturen det?

Skovrider Jesper Blom-Hansen udtaler: ”Vi har været ude at gå området igennem, og vi kan roligt sige, det er ikke en naturmæssig katastrofe, måske i virkeligheden det modsatte”, og fortsætter: ”Vi ved, at natur har brand i ”sin DNA”, og er klar til at rette op på skaderne”.

Kun 7 døgn efter branden er græs allerede i gang igen, og det pibler frem med nye skud. De ca. 15 ha af klitheden, der brændte, vil regenerere sig hurtigt. Anderledes ser det ud, hvor ilden virkelig har haft fat i 50 ha. af plantagen. Mange steder er bjergfyr brændt til sorte tørre pinde og skaber et lidt makabert landskab. Skovrideren forklarer: ”Plantagen er udlagt som ”urørt skov” og vi vil ikke plante. Naturen må gå sin gang. Vi får sikkert en udvikling af skovbunden med forskellige græsarter og måske lyng, - og nye træer vil så sig. Vi håber bl.a. på at få en del birk at se. Andre steder ser det ud til, at selv om ilden har haft godt fat, så har for eksempel skovfyr en chance for at overleve en brand. Den har en meget tyk bark, og hvis ilden er ikke har været al for kraftig, kan den godt tåle det. Man kan se eksempler på det mange steder derude.”

Branden vil sandsynligvis også give mulighed for at helt nye arter indfinder sig. Det kan både være planter, svampe og insekter, - som igen vil give nye muligheder for f.eks. fugle.

Som publikum er man velkommen til at besøge området. Der er gode muligheder for en noget anderledes naturoplevelse, end man eller er vant til. På cykel er på gåben kan man begive sig til området mellem Nordre og Søndre Stokmilevej, eller begive sig til enden af Sandmilevej og gå op på de store klitter. Begge steder er det tydeligt at se, hvordan branden rasede.

Yderligere oplysninger:

Skovrider Jesper Blom-Hansen

21 61 83 00

Græs tilbage efter syv døgn.
Skovfyr ser ud til at overleve.