Åbent hus på Naturcenter Herstedhøje, søndag den 10. maj

Endnu engang slår Naturcenter Herstedhøje sine døre op og invitere alle interesserede og nysgerrige sjæle til åbent hus. I løbet af dagen vil der ske en masse ting, som du/I normalt ikke vil opleve på en almindelig tur i skoven. Naturstyrelsen byder nemlig velkommen til en dejlig dag mellem de nyudsprungne og lysegrønne træer i Vestskoven.

Dagens program er sammensat af Naturstyrelsen i samarbejde med skovhjælperne og byder på en række aktiviteter i løbet af dagen. Der er lagt op til oplevelser for både børn og voksne med forskellige interesser.

Ved vandhullet kan man gå på opdagelse med net og prøve lykken efter haletudser, guldsmedelarver og andre små ferskvandsdyr, der gemmer sig under overfladen. De kreative kan give sig i kast med at snitte små figurer eller andet i friskfældet træ fra skoven eller give sig i kast med den lidt mere skrøbelige kunstform, nemlig papir kunst. Dyreelskerne kan komme helt tæt på fårene og opleve, hvordan de bliver klippet til foråret.

Midt på dagen er der mulighed for at slå sig ned ved bålet, bage snobrød og få en kop kaffe og saft, mens foråret mærkes i luften. Vi håber, at vejret viser sig fra sin bedste side, men forårsvejr er aldrig helt til at stole på. Det er derfor en god idé at holde øje med vejrudsigten og tage passende påklædning og fodtøj på.

Arrangementet er gratis og finder sted søndag den 10. maj fra kl. 10.00 til 15.00 ved Naturcenter Herstedhøje, Herstedhøje Allé 1 i Albertslund.

Grib et net og se hvad du kan finde i det lille vandhul
Sæt dig om bålet og bag dit eget snobrød