TRUET SOMMERFUGL VENDER RETUR EFTER 50 ÅRS FRAVÆR

Sortplettet blåfugl - parring. Foto Per Stadel

Larver af den sjældne og truede sommerfugl sortplettet blåfugl er i juli måned blevet genudsat på Naturstyrelsens arealer i Jydelejet nord for Klinteskoven, hvorfra den forsvandt i 1970’erne. Udsætningen er foretaget af eksperter fra Royal Entomological Society i England, der har mere end 40 års erfaring med håndtering og opdræt af arten.

Sortplettet blåfugl har en meget særegen livsstrategi, da den som 2-3 uger gammel, skifter fra at æde blomster af merian eller timian til at lade sig adoptere af en hedestikmyre og derefter æde myreyngel. Udsætning af larver er sket i skiftet fra planteæder til kødæder. 

Du kan læse mere om sommerfuglens livsstrategi her: https://naturstyrelsen.dk/kontakt-os-lokalt/lokale-nyheder/2025/september/sjaelden-sommerfugl-larven-lever-livet-farligt

Udsætningen sker i et samarbejde med Vordingborg kommune og Ravn-Nature som led i naturprojektet LIFE Orchids og formålet er styrke bestanden og skabe nye levesteder for den kritisk truede sortplettede blåfugl.

LIFE ORCHIDS gennemføres i tæt samarbejde med projektets øvrige partnere Klintholm Gods, Geocenter Møns Klint, ELO, EUROSITE og finansieres af Aage V. Jensen Naturfond, 15. Juni Fonden, Den Danske Naturfond og EU LIFE Nature.

Foderplanten merian bliver indsamlet fra Høvblege, når den voksne sommerfugl har lagt sine æg på planten. I hjemmelaboratoriet sættes blomsterne i vand så de holder sig friske under larverne udvikling. Foto: Mads Tolstrup
David Simcox fra Royal Entomological Society, UK udsorterer larver kort efter de er klækket. Hvis der er flere på samme plante er det vigtigt, at larverne adskilles, da de ellers udviser kannibalisme. Foto: Mads Tolstrup
Larve i 4. larvestadium klar til udsætning. Når larven efter 2-3 uger overgår til at snylte på hedestikmyren, bliver den sat ud på sit nye levested i Jydelejet. Foto: Mads Tolstrup
Øjeblikket hvor hedestikmyrer samler en larve op og bærer den tilbage til sit bo. Sommerfuglelarven lever i myreboet frem til næste sommer. Foto Martin Vestergaard.