Larver af den sjældne og truede sommerfugl sortplettet blåfugl er i juli måned blevet genudsat på Naturstyrelsens arealer i Jydelejet nord for Klinteskoven, hvorfra den forsvandt i 1970’erne. Udsætningen er foretaget af eksperter fra Royal Entomological Society i England, der har mere end 40 års erfaring med håndtering og opdræt af arten.
Sortplettet blåfugl har en meget særegen livsstrategi, da den som 2-3 uger gammel, skifter fra at æde blomster af merian eller timian til at lade sig adoptere af en hedestikmyre og derefter æde myreyngel. Udsætning af larver er sket i skiftet fra planteæder til kødæder.
Du kan læse mere om sommerfuglens livsstrategi her: https://naturstyrelsen.dk/kontakt-os-lokalt/lokale-nyheder/2025/september/sjaelden-sommerfugl-larven-lever-livet-farligt
Udsætningen sker i et samarbejde med Vordingborg kommune og Ravn-Nature som led i naturprojektet LIFE Orchids og formålet er styrke bestanden og skabe nye levesteder for den kritisk truede sortplettede blåfugl.
LIFE ORCHIDS gennemføres i tæt samarbejde med projektets øvrige partnere Klintholm Gods, Geocenter Møns Klint, ELO, EUROSITE og finansieres af Aage V. Jensen Naturfond, 15. Juni Fonden, Den Danske Naturfond og EU LIFE Nature.