Ændringen betyder i praksis, at Naturstyrelsen må anmode skovgæsterne om fremover selv at tage deres affald i form af f.eks. madpakkepapir og papirslommetørklæder med hjem igen.
"Det vi sparer ved ikke længere at tømme skraldespande, giver os bedre råd til at forvalte naturen og vedligeholde skovenes faciliteter og stier. Vore skovgæster giver indirekte deres bidrag til dette ved at tage deres affald med hjem ud fra devisen: 'Det man kan bære ud i skoven, kan man også bære med hjem igen'," siger skovfoged Christian Mikkelsen og fortsætter:
"Det er derfor vigtigt, at man pakker rigtigt til skovturen, således at man f.eks. kan tage indpakningspapiret fra maden og åbne dåser med hjem igen."
Skovfoged Christian Mikkelsen anfører, at nogle skovgæster nok vil opfatte ændringen som en serviceforringelse, mens andre skovgæster vil opfatte ændringen positivt i form af en forskønnelse af skovturen ved ikke at møde affaldscontainere i naturen. Ændringen vil have en samfundsmæssig gevinst ved at medvirke til korrekt sortering af affaldet, ved at f.eks. flasker afleveres til genbrug, påpeger han.
"Det er vores indtryk, at skovgæsterne har accepteret, at det er deres egen opgave at tage eventuelt affald med hjem igen. Det har dog knebet lidt for enkelte hundeejere, idet vi har set, at der efterlades enkelte fyldte hundeposer ved indgangene eller på borde og bænke. Såfremt man som hundeejeren ikke ønsker at transportere hundeposen hen til sin egen skraldespand, så skal man lade være med at samle afføringen op. Det er nemlig ulovligt at smide en pose i skoven, herunder også at lægge den ved udgangen af hundeskoven," siger Christian Mikkelsen.