Ser du røg i skoven? Her er forklaringen

Naturstyrelsen foretager planlagte afbrændinger af kvas i flere skove omkring Silkeborg.

I den kommende tid kan du opleve små røgfaner flere steder i skovene omkring Silkeborg. Røgen skyldes planlagte afbrændinger af kvas og andet hugstaffald, som led i naturpleje og skovdrift.

Som udgangspunkt efterlades kvas og grene i skovbunden for at øge mængden af dødt ved, hvilket gavner svampe, insekter og andet dyreliv. I nogle tilfælde bliver kvaset dog samlet og brændt – særligt efter rydning af invasive nåletræarter som sitkagran og tsuga.

Erfaringen viser, at disse træarter ofte har en kraftig genvækst. For at forhindre, at de hurtigt breder sig igen, er det nødvendigt at holde de berørte arealer fri for kvas og grene.

De invasive træarter fjernes typisk på moser, heder og overdrev samt på arealer, der er udpeget til urørt skov. På disse arealer er målet blandt andet at give plads til hjemmehørende træarter. Efter rydningen samles kvas og grene i bunker, som tages til side og brændes af.

Afbrændingerne udføres af Skovværket under Silkeborg Kommune, som året rundt bistår Naturstyrelsen med opgaver inden for friluftsliv og naturpleje.