Når beboerne i og omkring Favrskov om en årrække snører vandreskoene og tager hunden med på gåtur i tre nye skove i Favrskov Kommune, er det resultatet af et samarbejde mellem Naturstyrelsen, Klimaskovfonden, Favrskov Kommune, Hadsten Vandværk og Thorsø Vandværk.
I et nyt samarbejde giver parterne hinanden håndslag på, at de vil plante nye skove øst og vest for Hadsten samt øst for Thorsø.
De nye skove skal forbedre de rekreative muligheder i området, skabe mere natur og biodiversitet, binde CO2 og ikke mindst beskytte grundvandet, så der også i fremtiden kan indvindes rent grundvand til drikkevand i området.
Skovene er afhængige af lodsejere i området
Skovene vil dog ikke stå klar i morgen, da tilplantningen af det 640 hektar store område først kan gå i gang, når Naturstyrelsen og Klimaskovfonden får mulighed for at købe jord af de private lodsejere, der i dag ejer områderne. Det er frivilligt for lodsejere, om de vil sælge jord til skovrejsningen eller ej.
Skovrider Uffe Strandby, Naturstyrelsen, siger:
- I første omgang glæder vi os over den store vilje og entusiasme, vi oplever hos vores samarbejdspartnere, og håber, at lodsejerne i området også kan se sig selv i projekterne, så de tre nye skove i Favrskov snart kan blive en realitet. Der er ingen tvivl om, at det er altafgørende med et godt og konstruktivt samarbejde – både med lodsejerne og med samarbejdspartnerne – når vi skal indfri målet i Grøn Trepart om mere skovrejsning.
Fælles ”muskler” er en styrke
Borgmester Lars Storgaard, Favrskov Kommune, glæder sig også over samarbejdet og udsigten til de mange tusind nye træer i Favrskov:
- Noget af det, jeg sætter allermest pris på ved at bo i Favrskov, er vores smukke natur og vores skove. Med den her aftale kommer vi til at sikre, at endnu flere borgere får skov og natur tæt på deres hjem.
Det nye samarbejde har til formål at forene de fem parters fælles interesse for grundvandsbeskyttelse og skovrejsning og at pulje parternes forskellige kompetencer og ressourcer.
Formand for Favrskov Kommunes Teknik- og Miljøudvalg, Niels Christian Selchau-Mark, ser netop parternes fælles ”muskler”, som én af de helt store gevinster ved det nye skovsamarbejde:
- 640 hektar ny skov kommer ikke af sig selv. Det kræver lodsejere, der vil være med, stærk faglighed om vores grundvand – og et tæt samarbejde på tværs. Til gengæld får vi noget af det vigtigste, vi kan give videre: mere natur, bedre drikkevand og et grønnere Favrskov.
Skov beskytter drikkevand
Vandværkerne bakker op om samarbejdet, da skovrejsningen understøtter deres indsatsplaner, som skal sikre rent drikkevand i fremtiden. For Klimaskovfonden er partnerskaber alfa og omega for at samle kræfterne om skovrejsning og de synergier, der følger med.
Direktør Poul Erik Lauridsen, Klimaskovfonden, siger:
- For Klimaskovfonden er det vigtigt, at de skove, der plantes, både har en klimaeffekt, men også bliver til store sammenhængende naturområder, der giver naturen mere plads og beskytter vores drikkevand. Derfor giver det mening at samarbejde med forskellige organisationer, der hver især kan bidrage med hver deres faglighed og styrke og bidrage til en samlet plan for områderne.
Én indgang for lodsejere via Naturstyrelsen
Det nye samarbejde skal blandt andet sikre, at berørte lodsejere oplever en så smidig og enkel dialog som muligt. Derfor har parterne aftalt, at al indledende kommunikation med lodsejere går gennem Naturstyrelsen.
Både Naturstyrelsen, Favrskov Kommune, Klimaskovfonden og Hadsten Vandværk og Thorsø Vandværk bidrager økonomisk til at få skovene etableret.
Yderligere oplysninger
Skovrider Uffe Strandby, Naturstyrelsen, telefon 22 22 16 49
Borgmester Lars Storgaard, Favrskov Kommune, telefon 24 24 32 77
Formand Niels Christian Selchau-Mark, Teknik- og Miljøudvalget, Favrskov Kommune, telefon 40 33 66 01
Direktør Poul Erik Lauridsen, Klimaskovfonden, telefon 31 53 25 65
Formand Per W. Hansen, Hadsten Vandværk, telefon 21 14 74 21
Formand Svend Thestrup, Thorsø Vandværk, telefon 51 71 67 31