Fyraftenstur til hestene i Trøjborg

Fyraftenstur torsdag den 7. december 2023 og orientering om at en af hestene er taget af arealet.

Fyraftenstur

Igen i år inviteres alle på en gåtur ud i klitterne for, at se hestene og den effekt de har på områdets biodiversitet.

Projektet er et samarbejde mellem Nationalpark Thy, Thisted Kommune og Naturstyrelsen Thy. Formålet er, at undersøge helårsgræsningens effekt på klitnaturen. På turen bliver det muligt, at se hestene og drøfte, hvorledes det går med projektet.

På turen deltager også hestenes ejer, der har det daglige tilsyn med dyrene.

Da man ikke kan køre i området, hvor hestene færdes, skal man påregne at skulle gå ud i klitlandskabet under turen. Husk at tage varmt tøj og fodtøj på til turen.

Turen afholdes torsdag d. 7. december kl. 15.00.

Vi mødes ved Kystvejen syd for Klitmøller – se efter naturstyrelsens flag.

Hvis hestene på mødetidspunktet går nærmere en af de øvrige indgange til området, kører vi samlet til denne indgang og går ind i området der fra.

En hest er taget af arealet

Flokken af heste, der afgræsser det ca. 220 hektar store naturareal ved Klitmøller, er alle i godt huld, og dermed klar til at gå vintersæsonen i møde. Flokken er imidlertid blevet en hest mindre. I forbindelse med det daglige tilsyn kunne det konstateres, at en af hestene havde fået en alvorlig skade på en hov. Hesten er derfor blevet taget af arealet for at blive behandlet. De øvrige heste har det godt og vil i den kommende tid fortsat bidrage til plejen af det store naturområde.

Alle er velkomne.

Læs yderligere her