Klima-lavbundsprojekt Kirsebærmosen

Naturstyrelsen har gennemført en forundersøgelse i perioden 2024-2025 for et muligt klima-lavbundsprojekt i Kirsebærmosen, som ligger i Herning og Ringkøbing-Skjern Kommuner. Forundersøgelsesrapporten er offentliggjort nederst på denne side. Forundersøgelsen viste, at det er teknisk muligt at realisere et projekt og der var god opbakning blandt lodsejerne for et projekt. Naturstyrelsen vil derfor i samarbejde med Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø starte en jordfordeling op i 2026-2027. Jordfordelingen vil vise, om det er muligt at gennemføre et klima-lavbundsprojekt.

Kirsebærmosen

Projektbeskrivelse

Kirsebærmosen er et velafgrænset område i landskabet, med lavbundsarealer der består af både ekstensivt og intensivt dyrket landbrugsjord samt begrænset beskyttet natur i området. Kirsebærmosen beliggende ca. 9,5 km vest for Herning by vurderes fortsat til at have kulstof/tørv i området, og derfor er området udpeget til et muligt klima-lavbundsprojekt.

Derfor undersøgte Naturstyrelsen i 2024-2025 mulighederne for at gennemføre et klima-lavbundsprojekt i Kirsebærmosen.

Projektområdet er efter gennemførsel af forundersøgelsen blevet på ca. 208 ha og berører 13 lodsejere i området. Beregninger viser, at projektet i Kirsebærmosen vil bidrage med en samlet reduktion på ca. 2.238 t CO2-ækvivalenter/år. Ekstensiveringen af projektområdet samt projektets tiltag vil også bidrage med en kvælstofreduktion på ca. 8.836 kg N til Ringkøbing Fjord pr. år.

Udtagning af lavbundsjord

Projektets primære formål er at reducere drivhusgasudledningen ved at udtage kulstofrige lavbundsjorder af landbrugsdrift og hæve vandstanden i mosen.

Med denne forundersøgelse tages der udgangspunkt i et klima-lavbundsprojekt og det er målet, at der kan skabes et samlet projekt, der som helhed og med de samme indsatser kan opnå flere synergieffekter. Klima-lavbundsprojektet kan således bidrage til at:

  • Opnå CO2-tilbageholdelse
  • Afhjælpe okkerproblematik i området og dermed gavne målsatte vandløb nedstrøms Kirsebærmosen
  • Øge biodiversiteten
  • Underbygge udvikling af sammenhængende natur

Forundersøgelsen vil omfatte beregninger af forventet effekt i forhold til reduktion af udledningen af CO2 samt N og P jf. de kriterier til forundersøgelse angivet i BEK nr. 1206 af 26/09/2023..

Fakta

Projekttype: Klima-lavbundsprojekt - forundersøgelse
Periode: 2024-2025
Samarbejdspartnere: Herning Kommune og Ringkøbing-Skjern Kommune
Projektareal: 205 ha
Økonomi:
1,1 mio kr.

Udsigt ud over mosen. April 2024.

Projektforløb

Kort over undersøgelsesområdet


Oversigtskort Kirsebærmosen - pink polygon angiver projektområdet.  

Kontakt

Helle Kalkrup
Projektleder
Naturstyrelsen Vestjylland
mail: heosk@nst.dk
tlf.: +45 93 58 65 87



Nyheder om klima-lavbundsprojekter